Jaký byl rok 2019 ve veřejných zakázkách

Vážení čtenáři, vítám vás na našem blogu. V novém roce 2020 pro vás máme nachystáno spoustu novinek, kterými vás chceme více vtáhnout do děje ve veřejných zakázkách. V našem úžasném oboru se pořád něco děje, pořád je co objevovat. Tým právníků OTIDEA a všech, kdo se starají o náš elektronický nástroj s vámi budou ještě v těsnějším kontaktu. Těšte se!

Než ale poodhalíme některé naše novinky, je dobré si na začátku trochu zrekapitulovat, co nás v roce 2019 potkalo. A že to byl vzrušující rok! Zde je můj výběr toho nejzajímavějšího.

Elektronizace v plném proudu

Na podzim 2018 začala platit povinná elektronizace ve veřejných zakázkách. Začátek roku byl tedy ve znamení těchto změn. Všichni jsme se prali s elektronickými nabídkami, podpisy a certifikáty. Jak podepisovat smlouvy, jak pracovat v elektronickém nástroji, jak podávat nabídky? Jak pro zadavatele, tak pro dodavatele se jednalo o největší změnu v dosavadní práci. Věříme však, že hrany jsou již obroušeny.

Zemětřesení na ÚOHS

7. 3. provedla policie velký zátah v bodově Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a v sídle dalších firem, například u společnosti Kapsch. Zátah se týkal podezření na korupci při řešení sporu o zakázku na výběr mýta. Mýto pak dominovalo zprávám po celý rok a celá věc stále není uzavřena. Uvidíme, jaký vývoj nás čeká v roce 2020.

Narozeniny OTIDEA a výroční konference

Po klidném létě nás čekala radostná událost. OTIDEA oslavila 15 let na trhu. Už 15 let jsme tu s vámi a pomáháme vám řešit vaše problémy ve veřejných zakázkách. Pořádná oslava se konala na jubilejním 10. ročníku naší konference v hotelu Abassador v Praze. Ústřední motto konference bylo „Zažili jsme již vše?“. A myslím, že rok 2020 ukáže, že rozhodně ne.

eBF – Ostrava centrem zakázkového světa

V listopadu se celý zakázkový svět potkal v Ostravě. Na konferenci eBF se potkávají odborníci nejen z Čech, ale z celého světa, lidé z veřejných institucí, ale i nákupčí ze soukromého sektoru. Nikde jinde nepotkáte takovou koncentraci lidí, pro které je procurement životním posláním. Katka Koláčková zde předávala svoje zkušenosti s předběžnými tržními konzultacemi a já se účastnil spolu s Jarem Lexou ze slovenského UVO a Majou Kuhar z Charvatské Státní komise pro dohled nad postupy při zadávání veřejných zakázek panelu o obstrukčním jednání dodavatelů. Ostrava!!! žije, příští rok se zde určitě potkáme znovu.

Zrušení poplatku za podání podnětu k ÚOHS

Konec roku byl ve znamení dvou významných událostí. První bylo rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil jako neústavní poplatek 10 000 Kč za podání podnětu k ÚOHS. Úřad tak bude znovu řešit podněty zdarma, což přivítaly nadšeně především všechny protikorupční nevládní organizace. K rozhodnutí Ústavního soudu se určitě ještě v brzké době vrátím, jak zde na blogu, tak na stránkách odborného tisku.

Chystaná novela

A druhá zásadní událost konce roku byla chystaná novela zákona o zadávání veřejných zakázek z pera MMR. Novela právě teď dostává jasnějších obrysů a uvidíme, co na nás na MMR a v Parlamentu nakonec nachystají. Podrobnosti budeme bedlivě sledovat a určitě vás budeme informovat, například o tom, co nového přinesla naše pracovní snídaně s poradcem ministryně Pavlem Hermanem.

 

Uf, když se ohlédnu, byl to vlastně docela hektický rok. A teď s chutí na rok nový!

 

Mirek Knob